torsdag 17 maj 2012

- CIO Sweden:

Ny forskning visar vart CIO ska rapportera

Jag har länge funderat över dogmen att en inflytelserik CIO
är en som rapporterar direkt till vd. Det känns som om detta
är något av en helig ko i CIO-världen – och närmast en statusindikator på hur bra man gör sitt jobb som CIO.

Men faktiska belägg kring när man som CIO egentligen bör eller inte bör rapportera till vd har varit svårfunna.
   Ända tills helt nyligen.
   
I en övertygande studie av rapporteringsstrukturen i 250 större amerikanska bolag har forskare från bland andra Temple University i USA tagit sig an uppgiften att få klarhet i hur CIO:n ska rapportera.

Det i mina ögon mest spännande med denna studie är hur man länkat samman rapporteringsstrukturen med företagens strategiska positionering (det vill säga huruvida de konkurrerar genom differentiering eller kostnadsledarskap).

Samtidigt har forskarna gett sig i kast med att försöka spåra
huruvida rapporteringsstrukturen haft någon inverkan på
företagens prestation.

Det man finner är tämligen lättförståeligt och intressant. Om
bolaget konkurrerar genom att ha så låg kostnad som möjligt, då bör CIO:n rapportera till CFO. Om bolaget istället kon­kurrerar genom differentiering, då gör CIO:n bäst i att rapportera till vd.
   Detta för oundvikligen tankarna till vilken roll it spelar i dessa så vitt skilda verkligheter.
   
Den uppmärksamme läsaren ser här en direkt koppling till den ständigt pågående debatten kring hur it ska bli en innovationspartner. Jag tror att man även här kommer att kunna se kopplingar till vilken typ av verksamhet man har att göra med.

I förlängningen får vi därmed även en uppdelning av CIO-rollen efter vilken verklighet man skall leva i. CIO:n i ett företag som fokuserar på kostnad ska hålla sig i bakgrunden, styra sin it-avdelning som ett kostnadscenter, minimera kostnader och rapportera framgångarna med trogna ögon till sin CFO.

CIO:n i ett företag med en differentieringsstrategi skall hålla
sig i förgrunden, styra sin it-avdelning som ett investerings­center, maximera genomslaget på affären och rapportera framgångarna med passionerade ögon till vd:n. Eller vad tror ni?

Som tidigare påpekats i denna återkommande krönika är ju verkligheten tyvärr mer grådaskig än de kategorier som vi med tankens och forskningens hjälp kan måla upp.
Det som jag dock tror vi kan och bör ta med oss från forskningen ovan är en fundering kring om vi inte ibland blandar ihop jakten på status och inflytande med vad som egentligen är bäst för företaget.

Den hållbara lösningen på rapporteringsproblematiken tror jag
ligger i grådasket snarare än i de kategorier som vi så upphetsat kan diskutera.
För den som vill läsa mer om detta kan jag rekommendera Rajiv D. Banker och kollegors artikel från MIS Quarterly (2011, 35:2): ”CIO Reporting Structure, Strategic Positioning, & Firm Performance”. Den innehåller intressanta tankar och eventuellt några goda argument för dem av er som vill förändra er
givna hackordning. Oavsett riktning.


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Fler nyheter från CIO Sweden

- CIO Sweden:

Tillbaka till jordbrukssamhället med mobila
arbetssätt



Nu ska Japans robotarmé börja göra nytta

Japan står inför en robotexplosion. Och de robotar som kommer nu ska inte vifta på svansen eller spela fiol - de ska arbeta för eller med oss människor.

(2 kommentarer)


- CIO Sweden:

CIO:er delar erfarenheter
på CIOs Global Sourcing-event


- CIO Sweden:

"Big data är den nya oljan"

(2 kommentarer)


- CIO Sweden:

Här är de antika systemen
som fortfarande används

(7 kommentarer)


- CIO Sweden:

Svenska företag spår
it-chefens framtid


- CIO Sweden:

Han vill göra e-litteraturen
tillgänglig för alla

(7 kommentarer)



- CIO Sweden:

"Alarmerande ointresse för
kunden på svenska företag"

(18 kommentarer)


- CIO Sweden:

12 teknikhjältar från Hollywood

(3 kommentarer)


- CIO Sweden:

Så hittar du ut ur molnet

(1 kommentar)


- CIO Sweden:

12 coola teknikprylar för framtiden


- CIO Sweden:

Microsoft lovar bli CO2-neutralt från och med 1 juli

(2 kommentarer)

Whitepaper

Allt för din BI-upphandling!

Nytt nummer ute nu

CIO Sweden 3/2012

Mer business intelligence

CIO-bloggar

Konferenser på G

CIO partner - krönika


- CIO Sweden:

Bygg molnet nerifrån och upp


- CIO Sweden:

Den som vet mest vinner mest


Ny! Lägesrapporten 2012

Det våras för CIO:n ...

Vårerbjudande! Succéboken på köpet!

Månadens CIO

- CIO Sweden:

"It-chef är det sista jag vill bli sedd som"

(4 kommentarer)

Favorit i repris

Krönikor

- CIO Sweden:

"It-chefen borde våga vara rockstjärna"

(3 kommentarer)


- CIO Sweden:

EA-utbildning på högskolan


- CIO Sweden:

Framtiden ser ljus ut

Roligare med iPad

CIO Nyhetsbrev

CIO Sweden på Facebook


CIO Sweden i mobilen

Klicka här för att komma till CIO Swedens mobilsajt.
Ny mobilsajt!

Mest läst just nu

Webb-tv

Fyra CIO:er om CIO Sweden

CIO Sweden som PDF

Nyheter från CFO World


CIO-Twitter


IDG PDF-shop

I IDG:s stora pdf-shop kan du köpa artiklar och hela tidningar i digitalt format.

Aktuella event

Senaste nytt från CIO.com

Senaste nytt från CIO UK

Från CIO Australia

Från CIO New Zealand

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig Alexandra Heymowska | Kontakta CIO | Om cookies, personuppgifter & copyright
Adress: Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 [Karta] | Copyright © 1996-2011 International Data Group