Trots det är han hoppfull. Han kommer att lösa det. På något sätt. Förmodligen blir lösningen att låta en extern leverantör bidra i myndighetens strategiska it-utveckling. De har haft en så kallad RFI ute och har precis fått svar. Han vet ännu inte vad de innebär.
– Kan en myndighet ha ett äkta strategiskt it-partnerskap med en extern leverantör? Jag vet inte. Jag har stor respekt för bland annat LOU. Sätter den begränsningar i meningen strategi och långsiktighet för mig, eller är det ett stöd? frågar han retoriskt.
När han gått igenom svaren från RFI:n vet han. Och förhoppningsvis kan han fortsätta enligt planen och göra en upphandling som han uppskattar är värd mellan 50 och 80 miljoner kronor årligen, fullt utbyggd i vad han idag kan överblicka. Om det kan fungera får marknaden utvisa.
Så varför kan inte Arbetsförmedlingens egen it leverera det stöd som krävs? Därför att den i princip är dimensionerad för myndigheten som den såg ut före 2008, med de uppdrag den hade då. Arbetsförmedlingen idag är en helt annan varelse. En betydligt större organisation och med betydligt fler stora uppdrag från regeringen.

Av

















Freddie Larsson, CIO, Xdin:













Håll koll med våra






I IDG:s stora pdf-shop kan du köpa artiklar och hela tidningar i digitalt format.
Nya IT landskapet i Infocomsamhället. - (Izink) 2012-01-21 16:44