torsdag 17 maj 2012

- CIO Sweden:

Hon bygger Lego med Trygg-Hansas it

Helena Spiess
It-mässigt liknar Trygg-Hansa många företag inom bank och finans: det är gott om gamla system som inte är ­direkt flexibla, stordatorn lever kvar vid sidan av pc:n. Så som för de flesta CIO:er i branschen står flexibilitet, i form av service oriented architecture, SOA, högt på agendan för ­Helena Spiess – CIO på Trygg-Hansa och danska Codan.

– Vi arbetar för att skapa en plattform som ska vara mer flexibel och hållbar framåt, säger hon.

Konkret innebär det att man frångår en modell där varje produkt, eller del av verksamheten, hanteras av ett eget system till att arbeta med moduler där frontend – det gränssnitt slutkunderna möter – och backend byggs ihop med tjänster, så kallade services. Det blir mer flexibelt och tjänsterna kan återanvändas i olika kundtillämpningar.

– Jag brukar använda Lego som analogi för hur man kan bygga it-funktionalitet med standardmoduler. Legobitar som man kan bygga ihop på olika sätt för att anpassa produkter och tjänster till kundernas behov!

SOA-fieringen är ett löpande arbete som inleddes redan innan Helena Spiess tillträdde som CIO för ett år sedan.

– Och det kommer att hålla på i rätt många år till innan vi
är helt fär­diga, om det nu finns något som heter helt färdiga. Världen förändras ju så snabbt, så det kommer förmodligen alltid att finnas utrymme att bli ännu bättre, säger hon.

Trots detta har Helena och hennes kollegor förstås en tydlig målbild av vad de vill åstadkomma.

– Tanken är att vi ska ha en modulär legolåda istället för
de stuprörssystem vi har idag. Då får vi större möjlighet att ge våra kunder skräddarsydda produkter.

På it-avdelningen arbetar nästan 200 personer, i Sverige, Norge och Danmark. Under sig har Helena Spiess fyra så kallade business-CIO:er – en för företag, en för privat, en för Norge och en för operations, finance, hr med mera. (Det var också som sådan business-CIO hon själv kom in på Trygg-Hansa för två år sedan, då med ansvar för Sverige och Danmark, innan hon för ett år sedan tog steget upp till CIO.)

Hon har också ett par shared services-enheter: en för servicedesk, drift, infrastruktur och teknik, och en för delade applikationer och plattformar

– Det vi faktiskt producerar och levererar i de projekt vi just nu driver och som ska bli framtidens flexibla plattformar! Och slutligen så har jag förstås en arkitektfunktion.

Vad är det roligaste med att vara CIO på Trygg-Hansa?
– Min drivkraft är att göra skillnad, och på ett försäkringsbolag är it det som driver allt. Utan it skulle vi inte kunna sälja något. Så det är otroligt roligt att vara mitt i verksamheten och kunna göra skillnad, inte bara för bolaget Trygg-Hansa utan för alla människor i min organisation.

Är det inte tungt med alla regler för it inom finans?
– Jo, det är klart, men det är bra att de finns!




Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 2 kommentarer:

Dokumentation - ur användningssynpunkt - (Anders Sköllermo) 2011-11-17 15:43

Kaosen i koden... - (ottan ) 2012-01-02 13:35

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Fakta

CIO, TRYGG-HANSA
Familj … Man
Utbildning … Civiliningenjör, teknisk fysik, Chalmers
På fritiden … Seglar och handarbetar: stickar, virkar , väver
Äter helst … En bra köttbit med ett gott rödvin
Bästa bok … ”Liftarens guide till galaxen”
Bästa film … Föredrar tv-serier – som CSI!

Senaste nytt


Fler nyheter från CIO Sweden

- CIO Sweden:

Tillbaka till jordbrukssamhället med mobila
arbetssätt



Nu ska Japans robotarmé börja göra nytta

Japan står inför en robotexplosion. Och de robotar som kommer nu ska inte vifta på svansen eller spela fiol - de ska arbeta för eller med oss människor.

(2 kommentarer)


- CIO Sweden:

CIO:er delar erfarenheter
på CIOs Global Sourcing-event


- CIO Sweden:

"Big data är den nya oljan"

(2 kommentarer)


- CIO Sweden:

Här är de antika systemen
som fortfarande används

(7 kommentarer)


- CIO Sweden:

Svenska företag spår
it-chefens framtid


- CIO Sweden:

Han vill göra e-litteraturen
tillgänglig för alla

(7 kommentarer)



- CIO Sweden:

"Alarmerande ointresse för
kunden på svenska företag"

(18 kommentarer)


- CIO Sweden:

12 teknikhjältar från Hollywood

(3 kommentarer)


- CIO Sweden:

Så hittar du ut ur molnet

(1 kommentar)


- CIO Sweden:

12 coola teknikprylar för framtiden


- CIO Sweden:

Microsoft lovar bli CO2-neutralt från och med 1 juli

(2 kommentarer)

Whitepaper

Allt för din BI-upphandling!

Nytt nummer ute nu

CIO Sweden 3/2012

Mer business intelligence

CIO-bloggar

Konferenser på G

CIO partner - krönika


- CIO Sweden:

Bygg molnet nerifrån och upp


- CIO Sweden:

Den som vet mest vinner mest


Ny! Lägesrapporten 2012

Det våras för CIO:n ...

Vårerbjudande! Succéboken på köpet!

Månadens CIO

- CIO Sweden:

"It-chef är det sista jag vill bli sedd som"

(4 kommentarer)

Favorit i repris

Krönikor

- CIO Sweden:

"It-chefen borde våga vara rockstjärna"

(3 kommentarer)


- CIO Sweden:

EA-utbildning på högskolan


- CIO Sweden:

Framtiden ser ljus ut

Roligare med iPad

CIO Nyhetsbrev

CIO Sweden på Facebook


CIO Sweden i mobilen

Klicka här för att komma till CIO Swedens mobilsajt.
Ny mobilsajt!

Mest läst just nu

Webb-tv

Fyra CIO:er om CIO Sweden

CIO Sweden som PDF

Nyheter från CFO World


CIO-Twitter


IDG PDF-shop

I IDG:s stora pdf-shop kan du köpa artiklar och hela tidningar i digitalt format.

Aktuella event

Senaste nytt från CIO.com

Senaste nytt från CIO UK

Från CIO Australia

Från CIO New Zealand

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig Alexandra Heymowska | Kontakta CIO | Om cookies, personuppgifter & copyright
Adress: Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 [Karta] | Copyright © 1996-2011 International Data Group